Smrteľné teplo zovrie zemeguľu

„BRUTÁLNA“ EURÓPA: Po zaregistrovaní najvyššej zaznamenanej teploty v Európe 48,8 °C v roku 2021 musí Sicília opäť odmietnuť turistov, pretože „brutálne horúčavy“ viedli k úrode a hospodárskym zvieratám na porážku, informoval Times . Inde v Európe lesný požiar pri Aténach donútil Grécko desiatky ľudí opustiť svoje domovy, uviedla agentúra Reuters . Predstavitelia uviedli, že požiar bol výsledkom podpaľačstva a rýchlo sa šíril v horúcich a suchých podmienkach, dodal newswire.

JUŽNÁ ÁZIA: Rozsiahle a silné horúčavy, ktoré naďalej sužujú 50 % severozápadnej Indie, si vyžiadali najmenej 110 obetí na životoch a 40 000 spôsobilo podozrenie na úpal, informovali noviny Hindustan Times . Dillí zaznamenalo tento týždeň svoju najvyššiu minimálnu teplotu v 55-ročnom rekorde, keď nočné teploty neklesli pod 35,2 °C, informoval  Hind.  Agentúra Reuters uviedla, že vysoký vládny predstaviteľ povedal, že „indické mestá sa stali pascami tepla“ kvôli nevyváženému rastu miest, ktorý znižuje dostupnosť vody.

VÝCHODNÁ ÁZIA: Štátne noviny China Daily medzitým informovali, že národ „v dôsledku globálneho otepľovania zažíva častejšie a intenzívnejšie horúčavy“, uviedlo čínske Národné klimatické centrum. Dodal, že priemerný dátum začiatku vlny horúčav pokročil o 2,5 dňa za desaťročie. Denník South China Morning Post so sídlom v Hongkongu  informoval, že tento týždeň v Číne pokračovalo extrémne počasie vrátane smrteľných prívalových dažďov a sucha.

SMRTEĽNÁ PÚŤ: Na Blízkom východe údajne zomrelo viac ako 1000 pútnikov hadždž uprostred horúčav v posvätnom meste Mekka v Saudskej Arábii, uviedla Sky News . Agence France-Presse uviedla, že teploty v Mekke dosiahli 51,8 °C, keďže približne 1,8 milióna ľudí sa zúčastnilo na „dňovej, prevažne vonkajšej“ púti. Dodala, že sa očakáva, že počet obetí bude ďalej rásť, keďže mnohí pokračujú v pátraní po rodinných príslušníkoch.

US PECE: Desiatky miliónov ľudí v USA boli tento týždeň vystavené varovaniu pred nebezpečnými horúčavami, keďže niektoré mestá čelili rekordným teplotám, informovala agentúra AP . The Guardian  uviedol, že približne 80 % obyvateľov krajiny zažíva „druh horúčav, ktoré sa nevideli už desaťročia“, ktoré priniesli predĺžené obdobia teplôt nad 32,2 °C, „pod javom počasia známym ako tepelná kupola“. (EMMA HANCOXOVÁ, viac na carbonbrief.com)