Vyzývame súkromný sektor, aby sa zaviazal bojovať proti klimatickým zmenám

K dnešnému dňu sú ambície súkromného sektora v oblasti klímy na celom svete nedostatočné. Každý stupeň oteplenia sa počíta. Nedostatočná angažovanosť ťažobných sektorov, svetových mocností, vlád a veľkej časti súkromného sektora zostáva významnou prekážkou dosiahnutia klimatickej spravodlivosti a splnenia cieľov stanovených v Parížskej dohode a Agende cieľov udržateľného rozvoja do roku 2030.

Podniky musia konať rýchlo. Historicky nikdy neexistoval väčší záväzok podnikového sektora k opatreniam v oblasti klímy; Súčasné snahy však stále nie sú dostatočné Medzivládny panel pre zmenu klímy (IPCC) vo svojich najnovších správach zopakoval, že na zemeguli čoskoro presiahne nárast o 1,5 °C . To bude zničujúce, ako už vidíme.

Nedávne príklady klimatických posunov sú početné a alarmujúce:

  • V júni pri záplavách v Nemecku prišli o život už najmenej štyria ľudia. V zaplavených oblastiach na juhu krajiny museli evakuovať tisíce ľudí. Po zosuve pôdy sa vykoľajili aj dva vozne rýchlika neďaleko Stuttgartu. V štrnástich bavorských okresoch vyhlásili stav núdze. Viaceré vodné toky dosahujú historické maximá.
  • V júni silné búrky, ktoré úradovali v rakúskom Štajersku a Burgenlande, napáchali obrovské škody. Výdatný lejak priniesol viac ako 100 mm zrážok a spôsobil bleskové povodne.
  • V máji prišlo o život pri bleskových záplavách v Afganistane viac ako 300 osôb , pričom takmer 5 000 domov bolo zničených alebo poškodených.
  • V apríli zažili Spojené arabské emiráty najsilnejšie zrážky za posledných 75 rokov , čo viedlo k 19 úmrtiam v Ománe v dôsledku bleskových záplav.
  • Takmer 13 miliónov ľudí v Texase a na Floride čelilo v máji vážnym hrozbám počasia , pričom viac ako 70 000 zákazníkov z verejných služieb zaznamenalo výpadky elektriny pozdĺž pobrežia Mexického zálivu v Spojených štátoch.
  • V južnej Brazílii bolo v máji v dôsledku pokračujúcich záplav vysídlených približne 538 000 osôb a 143 bolo zabitých , čo predstavuje jeden z najväčších prípadov ľudskej mobility spôsobenej zmenou klímy v krajine.
  • V apríli a máji viedli prívalové dažde k úmrtiu najmenej 260 jedincov v Keni , 155 v Tanzánii a 29 v Burundi, pričom viac ako 200 000 ľudí bolo v Burundi vysídlených v dôsledku stúpajúcej hladiny jazera Tanganika vo východnej Afrike.

( Alejandra Tellez, co2news.sk, viac na oneyoungworld.com)