Oči na oblohe bojujúce proti klimatickým zmenám, jeden únik metánu za druhým

Please use the sharing tools found via the share button at the top or side of articles. Copying articles to share with others is a breach of FT.com T&Cs and Copyright Policy. Email licensing@ft.com to buy additional rights. Subscribers may share up to 10 or 20 articles per month using the gift article service. More information can be found here.
https://www.ft.com/content/1da5b92d-94ec-4d3f-b058-8daf8966377a?utm_source=cbnewsletter&utm_medium=email&utm_term=2024-04-29&utm_campaign=Daily+Briefing+29+04+2024

Keď v roku 2022 poškodili plynovod Nord Stream medzi Ruskom a Nemeckom záhadné výbuchy, výsledné úniky metánu boli také veľké, že ich bolo možné vidieť aj z vesmíru. A pre jednu spoločnosť boli obzvlášť pozoruhodné:  pomohli preukázať jej technológiu na detekciu emisií prostredníctvom satelitu. Spoločnosť GHGSat, ktorá prevádzkuje najväčšiu zbierku satelitov na monitorovanie skleníkových plynov, už vyvinula schopnosť zisťovať úniky metánu na mori, pretože plyn má v atmosfére oveľa väčšiu otepľovaciu silu ako oxid uhličitý. (Peter Barber, viac na ft.com)