Čo nám hovoria „otepľujúce sa pruhy“ o zmene klímy

Podujatie, ktoré sa spája s letným slnovratom na severnej pologuli, sa snaží zvýšiť celosvetové povedomie o zmene klímy spôsobenej človekom, jej kaskádových dopadoch na naše zdravie a naše domovy a o tom, čo môžeme ako spoločnosť urobiť pre zabezpečenie udržateľnej budúcnosti pre ľudí. a miesta, ktoré máme radi.

„WMO schvaľuje výzvu, aby každý zdieľal slávne „otepľovacie pruhy“, silnú vizuálnu reprezentáciu toho, ako sa teploty na celom svete zvýšili od priemyselnej revolúcie,“ hovorí generálna tajomníčka WMO Celeste Saulo.

„Rok 2023 bol celosvetovo najteplejším zaznamenaným rokom. Extrémne poveternostné javy sú stále častejšie pozorované na celom svete. Potreba riešiť klimatické zmeny nebola nikdy naliehavejšia,“ hovorí.

Každý prúžok , ktorý vytvoril medzivládny panel pre zmenu klímy (IPCC), klimatický vedec profesor Ed Hawkins z University of Reading , predstavuje jeden rok, pričom farby prechádzajú od studenej modrej k teplej červenej, čo predstavuje nárast teploty zaznamenaný za posledných 150 rokov alebo viac. (Viac na wmo.int)