Nový kolektívny kvantifikovaný cieľ (NCQG)

V tejto ranej fáze – s NCQG, ktorá má byť dohodnutá na COP29 v Baku v novembri – si mnohé krajiny držia návrhy na konkrétne čísla blízko svojej hrude, najmä preto, že OSN má v októbri zverejniť správu o určení potrieb, ktorá ponúkne usmernenie. .

Arabská skupina však predložila číslo 1,1 bilióna dolárov ročne od roku 2025 do roku 2029. Z toho by 441 miliárd dolárov mali tvoriť verejné granty a zvyšok by mali byť peniaze mobilizované z iných zdrojov, vrátane pôžičiek ponúkaných za nižšie sadzby ako trh.

Skupina, podporovaná G77+Čínou, dokonca navrhla, ako by rozvinuté krajiny mohli zvýšiť túto sumu – prostredníctvom 5 % dane z obratu na módne, technologické a zbrojárske spoločnosti rozvinutých krajín – plus daň z finančných transakcií.

Vojenské emisie tvoria 5 % celosvetového celkového množstva, uviedol vyjednávač Saudskej Arábie. To prekvapilo mnohých pozorovateľov, keďže Saudská Arábia je štvrtým najväčším svetovým zdrojom výdavkov na armádu na obyvateľa a veľkú časť vybavenia získava od západných zbrojárskych spoločností.

Vyspelé krajiny však trvajú na tom, že nemôžu zarobiť všetky peniaze a žiadajú o pomoc. Vyjednávač EÚ uviedol, že NCQG by malo byť „globálnym úsilím“, zatiaľ čo Kanada uviedla, že by mala pochádzať od „širokého súboru prispievateľov“. Inými slovami, bohatšie a viac znečisťujúce rozvojové krajiny, ako sú krajiny Perzského zálivu, by tiež mali zohrať svoju úlohu.

Rozvojové krajiny však ostávajú, aspoň verejne, spojené proti týmto pokusom rozlišovať medzi nimi. Hovorí sa, že rozvinuté krajiny majú peniaze – je len otázkou, či majú „politickú vôľu uprednostniť zmenu klímy“.

Ďalším vznikajúcim rozdielom je, či zahrnúť do NCQG čiastkový cieľ pre straty a škody. Rozvojové krajiny to chcú, ale rozvinuté krajiny sú proti.

Na otázku prečo, vyjednávač EÚ povedal Climate Home, že Parížska dohoda „neposkytuje žiadny základ pre zodpovednosť ani kompenzáciu“ a že financovanie zmeny klímy v rámci NCQG by malo pozostávať len z dvoch kategórií: zmiernenie a adaptácia.

Spolupredsedovia rozhovorov – Austrálčanka Fiona Gilbert a Juhoafričan Zaheer Fakir zoštíhlili rozsiahly 63-stranový dokument , ktorý predložili Bonnu, na iba 45-stranový . Vyjednávači budú tento týždeň pokračovať v jeho vyjednávaní. Rozhovory pokračujú (a vysielajú sa naživo) dnes a zajtra o 15-17 hod .