Svetového dňa životného prostredia 2024

5. júna je Svetový deň životného prostredia. Svetový deň životného prostredia, ktorý každoročne organizuje Organizácia Spojených národov v roku 1973, je medzinárodným dňom, v rámci ktorého sa stretávajú ľudia z viac ako 150 krajín sveta, aby zvýšili povedomie o otázkach životného prostredia a predstavili ekologické iniciatívy. Tento rok oslavy Svetového dňa životného prostredia organizuje Saudská Arábia a téma je zameraná na obnovu pôdy, dezertifikáciu a odolnosť voči suchu.

Aby sme mohli riešiť niektoré z týchto výziev, je jasné, že budú potrebné zmeny v našich návykoch a postojoch, ktoré nám pomôžu žiť udržateľnejšie. Tiež verím, že inovácie budú zohrávať kľúčovú úlohu v našom cieli dosiahnuť nulovú sieť, oživiť ekosystémy na celom svete a zmierniť následky sucha.

Len za posledných pár mesiacov moji kolegovia písali o ekologických technologických inováciách v obrovskom rozsahu oblastí (bez slovnej hračky!) – od presného herbicídneho postreku poháňaného umelou inteligenciou  a uhlíkovo neutrálnych solárnych palív až po textílie na báze morských rias a samotné recyklovateľné plasty. z CO2 . (Mairi Rudkin, viac na lexology.com)