Čo je lepšie pre klímu: Papierová kniha alebo elektronická čítačka?

Niektorí ľudia sa rozhodnú pre paperbacky, pretože sa dajú ľahko požičať a zdieľať. Iní pôjdu pre elektronické čítačky alebo audioknihy streamované v telefóne. Ktorá možnosť je však ekologickejšia? Uhlíková stopa čítania nie je veľká v porovnaní s inými vecami, ktoré ľudia robia, ako je cestovanie, a väčšina ľudí to nezvažuje pri výbere spôsobu čítania knihy. Ale pre tých, ktorí hľadajú malé zmeny vo svojom živote, aby znížili svoj vplyv na klímu, by mohlo byť užitočné preskúmať, ako spôsoby, ktorými sa rozhodujeme čítať knihy, ovplyvňujú planétu.

Zložitá otázka na zodpovedanie

Či je lepšie čítať knihy v tlačenej podobe alebo na zariadení, je komplikované z dôvodu komplexnej súhry zdrojov zahrnutých počas celého životného cyklu publikovaného diela: ako sa knihy a zariadenia dodávajú, akú energiu spotrebujú na chod, či môžu byť recyklovaný.

Digitálne čítanie je na vzostupe – najmä audioknihy. Podľa Asociácie amerických vydavateľov teraz zachytávajú približne rovnaký podiel na celkovom knižnom trhu v USA ako elektronické knihy – približne 15 %. Tlač je však stále zďaleka najpopulárnejším formátom. (Chloe Veltman, viac na npr.org)