Umelá inteligencia môže vyvinúť obrovskú uhlíkovú stopu, ale mohla by byť aj kritickým spojencom v boji proti klimatickým zmenám

Umelá inteligencia (AI – Artificial Intelligence) sa nedávno stala problémom v naliehavom medzinárodnom úsilí o riešenie zmeny klímy. Keďže AI hrá v našich životoch väčšiu úlohu , bude potrebovať obrovské množstvo výpočtového výkonu a úložiska dát. Predpokladá sa, že uhlíková stopa AI sa bude rozširovať v dôsledku vysokej spotreby energie a emisií uhlíka  spojených s výrobou hardvéru.

Pravda je však jemnejšia, keďže umelá inteligencia by mohla byť tiež riešením problémov a výrazne tak prispieť k riešeniu klimatických zmien .

Umelá inteligencia by mohla napríklad pomôcť s presnejšími predpoveďami extrémnych poveternostných udalostí, ako sú hurikány, alebo rýchlosti, s akou môžeme očakávať topenie svetového polárneho ľadu a ľadovcov. Mohlo by nám to tiež pomôcť lepšie spravovať našu energetickú infraštruktúru, ako sú energetické siete. (od Kirk Chang a Alina Vaduva, The Conversation, viac na techxplore.com)