Veľký zelený ústup EÚ prospieva krajnej pravici. Pre nás ostatných je to hroziaca katastrofa

Veľký zelený zánik EÚ nebol ničím menším než veľkolepým. Keď sa v minulom roku zvýšil agresívny lobing a násilné protesty farmárov , Brusel zabil plány na zníženie používania pesticídov o polovicu, na ekologické poľnohospodárske postupy, na zákaz toxických „navždy“ chemikálií , na obmedzenie emisií hospodárskych zvierat a minulý týždeň na obnovenie 20 % európskej pevniny a morí.

Cieľom mohlo byť vytvorenie priestoru na dýchanie. Ako sa dalo predpokladať, nefungovalo to. Nariadenie bloku proti odlesňovaniu sa zdá byť pravdepodobne ďalšou zelenou reformou pre tento krok, pričom 20 ministrov poľnohospodárstva údajne v pondelok  vyzvalo na jeho zrušenie a pozastavenie s odvolaním sa na „administratívnu záťaž“.

Prečo sa to deje? Je jasné, že stredopravé strany sa obávajú očakávaného krajne pravicového povstania v júnových parlamentných voľbách. Skúsení pozorovatelia však tiež vidia strategickú snahu stanoviť „hnedú“ agendu pre budúcu Európsku komisiu, rovnako ako mládežnícke protesty Piatky za budúcnosť a za povstanie proti zániku v roku 2018 stanovili zelenú agendu pre súčasnú. (Arthur Neslen, viac na theguardian.com)