„Budovanie budúcnosti s prírodou: Podpora biotechnológie a biovýroby v EÚ“

Všade v Európe čelíme rovnakým problémom.  Klimatické zmeny ovplyvňujú nás všetkých.  Nedostatok zdrojov sa týka nás všetkých.  Nerovnosť v liečbe sa týka nás všetkých – so zriedkavými chorobami, ktoré stále nedokážu nájsť liek.

Na mnohé z týchto problémov poskytuje biotechnológia riešenia. V týchto dňoch nie sme svedkami ničoho menšieho ako malej revolúcie v oblasti biotechnológií.

Dovoľte mi uviesť niekoľko príkladov.

  • V zdravotníctve je biotechnológia to, čo by mohlo priniesť liečbu chorôb, o ktorých sme si mysleli, že sú nevyliečiteľné.  Nedávno som mal to potešenie navštíviť spoločnosť v Gente s názvom Argenx.  Používa protilátkové bunky z lám na liečbu autoimunitných ochorení, ktoré doteraz nemali riešenie.
  • Špičkoví inovátori pracujú na nových materiáloch, ktoré vyzerajú a fungujú ako plast, okrem toho, že sú vyrobené z organických vedľajších produktov. A plne biologicky odbúrateľný. Predstavte si, čo by mohlo znamenať úplné nasadenie takejto technológie – potenciálne vyriešiť krízu, ktorú máme so znečistením plastmi.
  • V celej Európe biotechnologické podniky tiež využívajú prírodné procesy na výrobu farebných pigmentov, ktoré nahrádzajú chemické farbivá. Pomohlo by to znížiť kolosálne využívanie vody z textilného sektora. A vyhnúť sa tomu, aby toxické zvyšky skončili v našich vodných cestách.

(Viac na ec.europa.eu)