Dlhotrvajúce sucho a rekordné teploty majú v Stredozemnom mori kritický vplyv

Silné a dlhotrvajúce suchá postihli Európu viac ako dva roky a severnú Afriku šesť rokov, čo spôsobilo nedostatok vody a brzdilo rast vegetácie. Spoločné výskumné  centrum Komisie (JRC) dnes uverejňuje svoju správu Sucho v Stredozemnom mori – január 2024 o pretrvávajúcich suchách a ich vplyve v širšom regióne.

Dlhotrvajúce, nadpriemerné teploty, teplé obdobia a slabé zrážky viedli k vážnym suchám v oblasti Stredozemného mora, ktoré postihli mnohé oblasti v južnom Taliansku, južnom Španielsku, Malte, Maroku , Alžírsku a Tunisku. Podľa správy, ktorú zostavilo Európske observatórium pre pozorovanie sucha (EDO), ktoré prevádzkuje JRC, má prebiehajúce sucho uprostred zimy kritické dôsledky .

Poukazuje tiež na sezónnu predpoveď predpovedajúcu teplejšiu jar v južnom Taliansku, Grécku, na stredomorských ostrovoch a v severnej Afrike. Keďže sa očakáva, že závažnosť sucha bude pretrvávať, narastajú obavy z jeho vplyvov na poľnohospodárstvo, ekosystémy, dostupnosť pitnej vody a výrobu energie. (Spoločné výskumné centrum, viac na centre.ec.europa.eu)