Čo je to dobrovoľný trh s uhlíkom?

Aká je veľkosť dobrovoľného trhu s uhlíkom? V snahe obmedziť zmenu klímy si veľké spoločnosti ako Microsoft, Google a Starbucks stanovujú ambiciózne ciele na dosiahnutie uhlíkovej neutrality a dobrovoľný trh s uhlíkom (VCM) im v tom pomáha.

VCM dáva spoločnostiam, neziskovým organizáciám, vládam a jednotlivcom možnosť nakupovať a predávať uhlíkové offsetové kredity. Uhlíková kompenzácia je nástroj, ktorý predstavuje zníženie emisií oxidu uhličitého alebo skleníkových plynov o jednu metrickú tonu.

Aby sme to uviedli do perspektívy, na zachytenie jednej tony emisií CO2 by ste museli pestovať približne 50 stromov za jeden rok ¹.

Spoločnosti, ktoré nie sú schopné dosiahnuť svoje ciele v oblasti emisií skleníkových plynov (GHG), si môžu kúpiť uhlíkové kompenzačné kredity investovaním do environmentálnych projektov, ktoré môžu zabrániť, znížiť alebo odstrániť uhlíkové emisie.

Napríklad letecká spoločnosť, ktorá chce uplatniť uhlíkovú neutralitu, môže vypočítať, koľko emisií uhlíka sa nedokáže zbaviť. Potom si môžu kúpiť ekvivalentné množstvo uhlíkových kompenzačných kreditov investovaním do projektu regeneratívneho poľnohospodárstva v Brazílii pomocou VCM. Letecká spoločnosť si tak môže nárokovať uhlíkovú neutralitu.

Od roku 2022 sa skutočný dobrovoľný trh s uhlíkom odhaduje na približne 2 miliardy dolárov. (Jennifer L. Carboncredits.com )