Štúdia ukazuje, že keď topiace sa ľadovce uzatvoria Golfský prúd, v priebehu desaťročí uvidíme extrémne klimatické zmeny

Superbúrky, prudké klimatické zmeny a New York zamrznutý v ľade. Takto hollywoodsky trhák „ The Day After Tomorrow “ vykreslil náhle zastavenie obehu Atlantického oceánu a katastrofické následky.

Zatiaľ čo hollywoodska vízia bola prehnaná, film z roku 2004 nastolil vážnu otázku: Ak globálne otepľovanie zastaví cirkuláciu Atlantického poludníka, ktorá je rozhodujúca pre prenos tepla z trópov do severných zemepisných šírok, aké náhle a vážne by boli klimatické zmeny. ?

Dvadsať rokov po uvedení filmu vieme o cirkulácii v Atlantickom oceáne oveľa viac.  Prístroje rozmiestnené v oceáne od roku 2004 ukazujú, že cirkulácia Atlantického oceánu sa za posledné dve desaťročia  pozorovateľne spomalila , možno na najslabší stav za takmer celé tisícročie . Štúdie tiež naznačujú, že cirkulácia dosiahla v minulosti nebezpečný bod zlomu , ktorý ju poslal do prudkého a nezastaviteľného poklesu, a že by mohla znova zasiahnuť tento bod zlomu, keď sa planéta otepľuje a ľadovce a ľadové príkrovy sa topia. (od René van Westena, Henka A. Dijkstra a Michaela Kliphuisa The Conversation, viac na phys.org)