Zelená energia: kľúč k udržateľnej budúcnosti priemyslu

Či už je to vietor, slnko alebo voda, zelené zdroje energie budú dominovať energetickému sektoru. Tu je návod, ako niektorí odborníci na energetiku predpovedajú, ako… Podskupina obnoviteľnej energie, zelená energia – generovaná z prírodných zdrojov, ako je slnečné svetlo, vietor alebo voda – zahŕňa obnoviteľné zdroje energie, ktoré ponúkajú najväčší prínos pre životné prostredie. Takže napriek tomu, že všetky zdroje zelenej energie sú obnoviteľné, nie všetky obnoviteľné zdroje sa považujú za zelené.

Širší sektor obnoviteľnej energie prechádza bezprecedentným prudkým rastom – preplňovaným, keďže podniky a krajiny sa snažia zabezpečiť energiu v dôsledku globálnej energetickej krízy. Tento faktor je jedným z hlavných prispievateľov k tomu, že svet bude v nasledujúcich piatich rokoch pridávať do svojho arzenálu toľko energie z obnoviteľných zdrojov ako za posledných 20 rokov.

Očakáva sa, že celosvetová kapacita obnoviteľnej energie vzrastie v rokoch 2022 až 2027 o 2 400 gigawattov (GW), uvádza Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA). Toto číslo od roku 2022 – o 30 % vyššie, ako sa odhadovalo pred rokom, hovorí IEA – sa rovná celkovej energetickej kapacite Číny. (Maya Derrick)