Emisie CO2 v EÚ z fosílnych palív „na úrovni 60. rokov“ a ďalšie príbehy o prírode a klíme, ktoré si musíte prečítať tento týždeň

Emisie CO2 v EÚ z fosílnych palív sa vracajú na úroveň zo 60. rokov minulého storočia Podľa novej správy sú úrovne O2 v Európskej únii (EÚ) z fosílnych palív najnižšie za 60 rokov po 8 % medziročnom poklese v roku 2023 . Prechod z fosílnych palív na čistejšie zdroje elektriny predstavuje viac ako polovicu zníženia, ukazuje analýza Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA). V roku 2023 EÚ nasadila rekordnú úroveň kapacity solárnej a veternej obnoviteľnej energie podporovanej vodnou a jadrovou energiou.

Emisie CO2 v EÚ na obyvateľa postupom času neustále klesajú. „Osempercentné zníženie emisií by sa malo osláviť,“ povedal pre The Guardian Issac Levi, analytik CREA .

„Musí sa však urobiť viac, aby sa EÚ odstavila od fosílnych palív, obmedzila závislosť od petroleja, akým je Rusko, a zároveň aby ​​svet zostal lepším miestom pre budúcu generáciu,“ povedal. (Johnny Wood)