Poznáte greenwashing? Skúsenosti spotrebiteľov v EÚ a USA

Je rok 2024 a spoločnosti neuveriteľne pokračujú v zavádzaní spotrebiteľov falošnými ekologickými tvrdeniami v tienistom pokuse zvýšiť svoje zisky. Greenwashing je všade. Dokonca aj spoločnosti, ktoré predávajú tie najvšednejšie veci – slamky, poháre, fľaše na vodu – sú vybavené tými najlepšími marketingovými technikami, ktoré mätú,  manipulujú a privádzajú spotrebiteľov k absolútnemu šialenstvu. Verte tomu alebo nie, v USA skutočne ľudia kempujú mimo obchodov, aby získali opakovane použiteľný pohár 

Spotrebitelia sa pri nákupoch často spoliehajú na informácie, ktoré sa spoločnosti rozhodnú prezentovať. A sú zavalení množstvom zelenej reklamy v produktoch. Novembrová štúdia BEUC – spolu s ICRT – v 16 európskych krajinách, ako aj v USA, Kanade a Oceánii sa zamerala na vnímanie ekologických tvrdení spotrebiteľmi. Ukázalo sa, že na oboch stranách Atlantiku spotrebitelia pri rozhodovaní o nákupe hľadajú informácie o životnom prostredí. Mnohí však pochopiteľne netušia, ako to funguje. Viac ako 65 % Európanov a približne 40 % Američanov uvádza, že vedia veľmi málo o požiadavkách, ktoré musia spoločnosti dodržiavať, aby mohli používať ekologické tvrdenia.

Väčšina z nás si neuvedomuje, že banán, ktorý sme si kúpili v supermarkete označený ako „uhlíkovo neutrálny“, sa pri takomto tvrdení spolieha na uhlíkové kompenzácie a stále emituje CO 2 . Takéto zavádzajúce tvrdenia povzbudzujú spotrebiteľov, aby pokračovali v neudržateľných nákupoch, ktoré spomaľujú boj proti klimatickej kríze. (Sandra Lima)