OPÄTOVNE POUŽITEĽNÝ POHÁR, EKOLOGICKEJŠIA ALTERNATÍVA?

Už niekoľko rokov je opakovane použiteľný pohár všade: na festivaloch, koncertoch, v baroch, na rôznych podujatiach… Hovorí sa nám, že má lepšie ekologické prednosti ako jednorazové plastové poháre. Ale je to také „zelené“, ako to vyzerá?

Od 10. februára 2020, od prijatia zákona proti plytvaniu pre obehové hospodárstvo, je výroba plastových pohárov na jedno použitie zakázaná, rovnako ako v prípade „rodiny“ jednorazových výrobkov, ako sú taniere, slamky, príbory, bavlnené stonky. .

A ak sa bližšie pozrieme na reťazec dopadov jednorazového pohára, od jeho výroby až po jeho použitie, opakovane použiteľný pohár potrebuje 16-krát viac vody ako jednorazový plastový pohár. Vyrába sa z rovnakého materiálu ako jednorazový plastový pohárik: polypropylén. Aby bol odolnejší, jeho výroba si vyžaduje vstup suroviny 6-krát väčší ako pri jednorazovom plastovom pohári.

Jednorazový pohár má mnoho vplyvov na klímu: vyčerpávanie zdrojov, skleníkový efekt, ekotoxicita, zdravotné dopady, eutrofizácia (proces, pri ktorom sa živiny hromadia v prostredí alebo biotope), ničenie ozónu atď.

Na umývanie opakovane použiteľného pohára je potrebných 8 cl vody, 0,12 g pracieho prostriedku a 0,018 g sušiaceho prostriedku. A dopad na životné prostredie je väčší, ak pracie prostriedky nie sú organické!

Ak sú prvé pozorovania skla na jedno použitie sklamaním, objekt má mnoho ekologických výhod. Dá sa znovu použiť až 150-krát. Na konci svojej životnosti ho možno roztaviť a recyklovať na plážový popolník, držiak na nápoje, škrabku na ľad atď.

Opätovne použiteľný pohár je pri výrobe určite viac znečisťujúci, ale keď sa použije viac ako 7-krát, jeho ekologický dopad bude menší ako u jednorazového plastového pohára! Zníženie množstva odpadu tiež umožňuje znížiť vplyv na morskú biodiverzitu, a tým dosiahnuť menšiu vodnú ekotoxicitu.

Takže, opakovane použiteľný pohár alebo plastový pohár? Z environmentálneho hľadiska neexistuje žiadne porovnanie: opakovane použiteľný pohár je oveľa vhodnejší ako plastový pohár. Pre efektívne využitie by ste si ho však mali vziať so sebou na každú cestu. A nie je potrebné ich zbierať: je lepšie nechať si ich dve alebo tri ako dvadsať dvadsať, ktoré ostanú vzadu v skrini. (nievre.fr)