Ochrancovia prírody znepokojili nový trh s certifikátmi na odstraňovanie uhlíka

Drevené domy a robustný nábytok by mohli čoskoro získať potenciálne lukratívnu certifikáciu EÚ za svoju predpokladanú úlohu pri znižovaní atmosférického CO2, ale zelené skupiny sa obávajú, že nové pravidlá účtovania odstraňovania uhlíka len málo chránia lesy a uľahčia podnikové greenwashing.

Poslanci Európskeho parlamentu a vládni vyjednávači sa dohodli na predbežnom znení nového certifikačného rámca odstraňovania uhlíka (CRCF) v utorok (20. februára) v skorých ranných hodinách po zdĺhavých zákulisných rokovaniach v Bruseli. „Podporí to súkromné ​​investície a rozvinie dobrovoľné trhy s uhlíkom, pričom bude rešpektovať klimatickú integritu a predchádzať greenwashingu,“ povedala Lidia Pereira (Portugalsko/EPP), ktorá viedla tím Európskeho parlamentu.

Podľa dohody, aby bolo možné považovať za trvalé odstránenie uhlíka, sekvestrovaný CO2 musí byť zlikvidovaný spôsobom, o ktorom sa predpokladá, že ho udrží mimo atmosféry najmenej niekoľko storočí. V prípade súčasných pilotných projektov priemyselného zachytávania a ukladania uhlíka (CCS) ide o jeho čerpanie pod morské dno vo vyčerpaných pobrežných ropných a plynových poliach. (Roberta Hodgsona, viac na euronews.com)