EÚ potrebuje bilióny investícií na dosiahnutie cieľa v oblasti klímy do roku 2050

Európska únia bude potrebovať investície vo výške 1,5 bilióna eur (1,6 bilióna dolárov) ročne, aby splnila svoj cieľ s nulovými čistými emisiami do roku 2050, uviedol v pondelok výskum podporovaný zákonodarcami z EÚ.
Európska komisia sa chystá budúci týždeň  odporučiť , aby EÚ znížila čisté emisie o 90 % do roku 2040 v porovnaní s úrovňou z roku 1990, a načrtne obrovský počiatočný nárast investícií, ktoré sú potrebné na to, aby sa Európa dostala na cestu k nulovým čistým emisiám do roku 2050.

Väčšinu finančných prostriedkov potrebných na čistú nulu – 1,16 bilióna eur ročne – by bolo možné zabezpečiť presmerovaním existujúcich výdavkov, z veľkej časti na znečisťujúce činnosti, podľa výskumu think-tanku Institut Rousseau, ktorý si objednali zákonodarcovia Zelenej EÚ. Vedci uviedli, že by to znamenalo obrovský odpredaj z oblastí, ako sú autá so spaľovacím motorom, výroba fosílnych palív a nové letiská, a skok v investíciách do verejnej dopravy, renovácie budov a rozširovania obnoviteľnej energie. (Kate Abnett)