Ako urobiť svoj život zelenším v roku 2024

Ľudia na celom svete tradične využívajú nový rok na zmenu životného štýlu. People ‚s Climate Vote , prieskum verejnej mienky OSN o zmene klímy, zdôrazňuje, že občania na celom svete uznávajú zmenu klímy ako globálnu núdzovú situáciu a súhlasia s tým, že by sme v reakcii mali urobiť všetko, čo je potrebné. Ľudia si postupne osvojujú  udržateľnejší životný štýl , no pre mnohých je ťažké zmeniť návyky a často nevedia, kde začať svoju cestu udržateľnosti.

Ak teda chcete urobiť svoj život v roku 2024 ekologickejším, tu je niekoľko zvládnuteľných a cenovo dostupných zmien, ktoré môžete urobiť.

1. Stravovanie

Každý rok vyhodíme miliardu ton jedla .  Potravinový odpad často vytvára metán, skleníkový plyn, ktorý je účinnejší ako oxid uhličitý . Existujú však jednoduché zmeny, ktoré môžete urobiť, aby ste jedli udržateľnejšie (a často aj za nižšie náklady). Medzi ne patrí jesť lokálne a sezónne alebo jesť menej mäsa a viac rastlín, najmä fazule a zeleniny . Fazuľa nevyžaduje žiadne dusíkaté hnojivá (ktoré sa čiastočne vyrábajú zo zemného plynu) vďaka svojej schopnosti premieňať dusík zo vzduchu na živiny. ( Ian Williams , Alice Brock , University of Southampton)