COP28: KLIMATICKÁ KRÍZA JE KRÍZOU VZDELÁVANIA

Klimatická kríza je krízou vzdelávania. Práve tu, práve teraz, klimatické zmeny oberajú milióny detí a dospievajúcich o ich právo učiť sa, právo hrať sa a právo cítiť sa bezpečne. Smrteľné záplavy v Pakistane minulý rok zničili alebo poškodili viac ako 26 000 škôl. To vystavilo viac ako 600 000 dospievajúcich dievčat vyššiemu riziku predčasného ukončenia školskej dochádzky, rodovo podmieneného násilia a detských manželstiev. V Etiópii dievčatá ako Mellion hladujú a hrozí im, že v dôsledku pretrvávajúceho sucha navždy odídu zo školy.

Zatiaľ čo klimatická kríza ohrozuje práva každého človeka na planéte, tí, ktorí znášajú jej nápor, sú najzraniteľnejšie dievčatá a chlapci, ktorí už žijú v dlhotrvajúcich krízových prostrediach v dôsledku ozbrojených konfliktov, núteného vysídľovania a iných kríz. Pre nich a ich komunity je zmena klímy už teraz skľučujúcou realitou, ktorá môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou, medzi vojnou a mierom, medzi možnosťou učiť sa alebo nie.

Dnes je na celom svete viac ako 224 miliónov detí zasiahnutých krízou, ktoré naliehavo potrebujú podporu vo vzdelávaní. Nová analýza od Education Cannot Wait (ECW), globálneho fondu pre vzdelávanie v núdzových a dlhotrvajúcich krízach, ktorý organizuje UNICEF, zistila, že 62 miliónov z týchto detí bolo ovplyvnených klimatickými rizikami, ako sú suchá, záplavy, cyklóny a iné extrémne počasie. udalosti od roku 2020. To je blízko k celkovému počtu obyvateľov niekoľkých krajín G7, ako je Spojené kráľovstvo, Francúzsko alebo Taliansko. (Od The Rt. Hon. Gordon Brown a Yasmine Sherif, The Rt. vážený Gordon Brown je osobitným vyslancom OSN pre globálne vzdelávanie a predsedom riadiacej skupiny na vysokej úrovni pre vzdelávanie nemôže čakať. Yasmine Sherif je výkonnou riaditeľkou Vzdelávanie Cannot Wait, globálneho fondu pre vzdelávanie v núdzových situáciách a dlhotrvajúcich krízach.)