Program COP 28 sa zameria na znižovanie emisií pred rokom 2030 a peniaze

Vedúci nadchádzajúcich klimatických rokovaní OSN v Dubaji poslal svetovým lídrom  komplexný plán dvojtýždňového stretnutia, ktoré sa začne približne o 40 dní.

Prečo je to dôležité: Program zahŕňa všetko od podrobností o časti summitu svetových lídrov až po potenciálne pristávacie zóny týkajúce sa cieľov zníženia klimatických emisií do roku 2030.

Áno, ale: List prichádza uprostred nestability na Blízkom východe, ktorá by mohla oslabiť pozornosť lídrov a zvýšiť napätie medzi delegáciami na summite.

Priblížiť: Sultan Ahmed al-Jaber, dezignovaný prezident samitu, v liste predstavuje samit ako „inflexný bod“ a „test“ ochoty a schopnosti medzinárodného spoločenstva dramaticky urýchliť a zväčšiť svoje opatrenia na boj proti zmene klímy.

  • Prvá veta odkazuje na „klimatické šoky“ na celom svete v posledných mesiacoch a využíva ich na vytvorenie pocitu naliehavosti.
  • Al-Jaber presadzuje, aby krajiny pristúpili k novým prísľubom a plánom na riešenie nedostatku financií na pomoc ťažko postihnutým krajinám a na potrebu zaviazať sa k ambicióznejšiemu znižovaniu emisií do roku 2030 spolu s ďalšími krokmi. (Andrew Freedman, autor Generovať Axios)