OSN hovorí, že na splnenie klimatických cieľov je potrebné „na všetkých frontoch“.

Svet nie je v cieli obmedziť globálne otepľovanie a je potrebné viac konať na všetkých frontoch, varovala Organizácia Spojených národov v piatok pred kľúčovými medzinárodnými rozhovormi zameranými na zastavenie rastúcej klimatickej krízy.

Správa Global Stocktake , najnovšie varovanie OSN pred environmentálnymi rizikami, bude základom rokovaní COP28 v Dubaji na konci roka a bude nasledovať po mesiacoch desivých požiarov a prudkých teplôt.

Správa OSN, ktorá vrcholí dvojročným hodnotením cieľov parížskej klimatickej dohody z roku 2015, obsahuje tisíce príspevkov od odborníkov, vlád a aktivistov.

„Parížska dohoda podnietila takmer univerzálne klimatické opatrenia stanovením cieľov a vyslaním signálov svetu o naliehavosti reakcie na klimatickú krízu,“ uvádza sa v správe. „Kým prebiehajú opatrenia, teraz je na všetkých frontoch potrebné oveľa viac.“

Správa OSN tiež vyzýva vlády, aby rozšírili obnoviteľné zdroje energie a postupne vyradili všetky „neobmedzené“ fosílne palivá a dodáva, že obe sú „nevyhnutné“ pre prechod na čistú energiu.

Takmer 200 krajín sa v roku 2015 v Paríži dohodlo na obmedzení otepľovania na maximálne 2 stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnymi úrovňami a na úsilí udržať zvýšenie na 1,5 stupňa Celzia.

Zatiaľ čo každá krajina je zodpovedná za rozhodovanie o svojich vlastných opatreniach v oblasti klímy, súhlasila aj s predložením správy o pokroku do roku 2023, aby sa zistilo, čo je potrebné urobiť viac. Svoje príspevky zaslalo viac ako 130 krajín.

OSN uviedla, že existujúce národné prísľuby znížiť emisie nepostačujú na udržanie teplôt pod hranicou 1,5 °C. Na splnenie cieľov bolo v tomto desaťročí potrebných viac ako 20 gigaton ďalších znížení CO2 – a celosvetová čistá nula do roku 2050 – uvádza sa v hodnotení OSN. (Agentúra Reuters a Sebastian Rodriguez)