Európske energetické firmy nerobia nič pre boj so zmenou klímy, tvrdí Greenpeace

Greenpeace obvinilo veľké európske plynárenské a ropné spoločnosti, že nerobia nič pre prechod na čistejšiu energiu a „len predstierajú“, že pracujú na svojich klimatických záväzkoch.

Na rozdiel od vnímania verejnosti je výroba veternej a slnečnej energie veľkými ropnými spoločnosťami stále prekvapivo nízka, tvrdí environmentálna skupina.

„Európske spoločnosti vôbec neprechádzajú, len predstierajú,“ povedal agentúre AFP aktivista Greenpeace Jakub Gogolewski.

Mimovládna organizácia predstavila uprostred európskych horúčav analýzu 110-stranovej správy, ktorú napísal nemecký energetický expert Steffen Bukold.

Zhromažďuje výsledky 12 európskych energetických skupín za rok 2022 a zistilo sa, že iba 0,3 percenta ich celkovej produkcie bolo vyrobených z obnoviteľných zdrojov energie. Zvyšných 99,7 percenta pochádzalo z ťažby ropy a plynu.

„V roku 2022 existovala jednostranná fosílna dominancia investícií: v priemere 92,7 percenta bolo investovaných do pokračovania cesty fosílnej ropy a plynu a len 7,3 % do zmeny smerom k udržateľnej výrobe energie a nízkouhlíkovým riešeniam,“ uviedol Greenpeace. .

„Nemôžete dovoliť, aby sa tieto spoločnosti samoregulovali… preto žiadame vlády, aby zakročili v prospech blaha občanov, pretože samoregulácia v tomto odvetví nefunguje,“ povedal Gogolewski. 

Na západnom okraji Paríža pod heslom „Teplomer exploduje vďaka priemyslu fosílnych palív“ niekoľko aktivistov postavilo falošný ropný vrt v obchodnej štvrti La Defense, kde má sídlo TotalEnergies.

Správa Greenpeace s názvom „The Dirty Dozen“ obsahuje údaje od šiestich medzinárodných ropných spoločností so sídlom v Európe; Shell, TotalEnergies, BP, Equinor, Eni a Repsol spolu so šiestimi národnými ropnými a plynárenskými spoločnosťami (OMV (Rakúsko), PKN Orien (Poľsko), MOL (Maďarsko), Wintershall Dea (Nemecko, dcérska spoločnosť BASF), Petrol Group (Slovinsko) ) a Ina Chorvátsko (Chorvátsko). (AFP)