10 najlepších tipov na zníženie nákladov na vykurovanie a zníženie emisií CO2

1. Nainštalujte elektronické termostaty

Je vaše kúrenie stálym bežcom? Iste, nechcete zamrznúť ráno alebo keď prídete domov.  Nemusíte, ak si doby prevádzky kúrenia prispôsobíte svojim potrebám. Použitie programovateľných termostatických ventilov s nočným útlmom zaisťuje energeticky efektívne vykurovanie a znižuje emisie CO 2 v priemere o 415 kg ročne. V rodinnom dome so 110 m 2 a dvanástimi radiátormi ušetrí výmena viac ako 15-ročných termostatických ventilov za programovateľné termostatické ventily 140 eur ročne .

Najdôležitejšie fakty o programovateľných termostatoch:

  • V závislosti od modelu si môžete programovateľnými termostatmi naprogramovať jednotlivé vykurovacie krivky – aby ste cez týždeň mali teplý kúpeľ o 7:00 a cez víkend až od 10:00.
  • Nočné zníženie teploty na 15 °C môžete využiť aj cez deň, ak ste pravidelne mimo domu.
  • Programovateľné termostatické ventily zoženiete za 15 až 50 eur za radiátor a ušetríte až 10 percent energie na vykurovanie v porovnaní s analógovými modelmi.
  • Termostaty by sa mali vymieňať približne každých 15 rokov. ThermostatCheck vám ukáže, či sú vaše termostaty vykurovania stále najmodernejšie a aký potenciál úspor drieme pri výmene termostatu .
  • Naprogramujte termostaty na doby vykurovania na 20 stupňov v obývačke, pracovni a detskej izbe. To zodpovedá úrovni 3 v bežných termostatoch. V spálni a na chodbe stačí 16 stupňov Celzia.

2. Odvzdušnite radiátor

Bublajú vám radiátory a naozaj sa neohrievajú, aj keď je termostat otočený úplne hore? Potom je dosť možné, že vo vašich radiátoroch je vzduch. V tomto prípade by ste mali urýchlene odvzdušniť predmetné radiátory, pretože každá vzduchová bublina znamená zbytočné plytvanie energiou. V priemernom rodinnom dome len týmto opatrením ušetríte  na nákladoch na vykurovanie okolo 65 eur ročne. V prenajatom byte je to minimálne 35 eur .

Dôležité : Manuálne odvzdušňovanie nie je vždy užitočné: niektoré vykurovacie systémy majú automatický odvzdušňovač (poznáte ho podľa chýbajúcej štvorcovej objímky na odvzdušňovací kľúč). V tomto prípade je manuálne odvzdušňovanie zbytočné alebo nie je možné vôbec. V niektorých prípadoch vzduchové bubliny naznačujú netesnosti v systéme . Najneskôr v tejto chvíli by ste mali kontaktovať špecialistu. Aby ste svoj radiátor zbavili nežiaducich plynov, potrebujete len kľúč na odvzdušňovanie, vedro a uterák. Kľúč odvetrávania je dostupný za pár eur v železiarstve – prípadne vám môže pomôcť váš správca.

Poznámka: Ak ste vypustili veľa vzduchu, môže byť potrebné doplniť vodu vo vykurovacom systéme. Ak máte vlastný vykurovací systém, môžete to urobiť sami. V bytovom dome, v ktorom je niekoľko bytov vykurovaných centrálne jedným vykurovacím systémom, by ste mali preventívne informovať správcu alebo správcovskú spoločnosť a požiadať ich o kontrolu tlaku v systéme.

3. Správne zohrejte a znížte izbovú teplotu

Či je v obývačke 20 stupňov Celzia alebo 21 stupňov si takmer nevšimnete – klíma áno. Ak znížite izbovú teplotu vo svojom dome o 1 stupeň, môžete sa vyhnúť až 265 kg CO 2 za rok. Aj keď je to útulné – dopriať si tropické teploty v byte v zime môže byť naozaj drahé: V rodinnom dome s rozlohou 110 m² s plynovým kúrením možno ročne ušetriť približne 1 095 kWh a približne 75 eur , ak znížite teplotu nižšie stupne.

Nastavte správne teplotu a ušetrite náklady na vykurovanie

Máte klasické termostaty? Potom nevytáčajte termostat úplne hore! Existuje rozšírený názor, že miestnosť sa zohreje obzvlášť rýchlo, keď je termostat nastavený na najvyššiu úroveň.  Faktom však je, že teplá voda v radiátore má vždy rovnakú teplotu – a radiátor jednoducho kúri dlhšie pri vyššom nastavení. Naša infografika vám ukáže, ako správne ovládať vaše termostaty a ušetriť tak náklady na vykurovanie a CO 2 .Pamätajte: každý stupeň menej ušetrí približne šesť percent vykurovacej energie. Pri analógových termostatických ventiloch úroveň 3 zodpovedá asi 20 stupňom . Na päťstupňovej stupnici sú medzi každým krokom asi 4 stupne Celzia.Nastavenie s presnosťou na stupne funguje najlepšie s programovateľnými termostatmi . S elektronickými  regulátormi môžete tiež presne načasovať, kedy je ktorý radiátor otočený hore alebo dole – a tak ušetriť ďalších desať percent vykurovacej energie (AI).

4. Vykurovanie a vetranie v zime

5. Utesnite okná

6. Na noc majte zatiahnuté žalúzie, závesy a rolety

7. Šetrite horúcu vodu

8. Správne vykurovanie znamená aj: vykonanie hydraulického nastavenia

9. Výmena vykurovacieho čerpadla je súčasťou správneho kúrenia

10. Izolujte vykurovacie potrubia

(AI, co2online)