Šetrite elektrinu v kúpeľni a znižuje co2

1. Používajte práčku s pripojením na teplú vodu

Mnohé práčky a umývačky riadu je možné napojiť aj priamo na prívod teplej vody. Toto opatrenie sa oplatí najmä pri krátkych teplovodných potrubiach a obzvlášť energeticky efektívnej príprave teplej vody , napríklad pri solárnom termálnom systéme : za rok   sa vypustí o 49 kilogramov menej CO 2 .

2. Perte bez predpierania

Predpieranie je zbytočné. Najmä pri textíliách, ako je posteľná bielizeň alebo uteráky, je znečistenie len zriedka také veľké, že je potrebné pred hlavným praním spustiť predpieranie. Praním bez predpierania sa pri troch praniach týždenne vyhnete 11 kilogramom CO 2 a ušetríte 7 eur ročne .

3. Bielizeň perte na 30 °C

Pri moderných práčkach  a pracích prostriedkoch sa bielizeň čistí nielen bez predpierania, ale zvyčajne aj s menej horúcou vodou. To šetrí energiu, pretože viac ako tri štvrtiny idú na ohrev vody v rámci pracieho cyklu. Ak spustíte dva pracie cykly týždenne pri 30 stupňoch Celzia namiesto 60 stupňov , môžete ušetriť 17 eur na nákladoch za elektrinu.

4. Nechajte bielizeň vyschnúť na vzduchu

Bez ohľadu na to, ako často práčku používate : vždy je energeticky efektívnejšie sušiť bielizeň na sušiacom stojane, šnúre na bielizeň alebo šnúre na bielizeň ako v sušičke. Sušička vypustí v priebehu roka až 116 kilogramov CO 2  čo je niečo, čo za vás môže urobiť vzduch klimaticky neutrálnym spôsobom. Tým, že sa zaobídete bez sušičky bielizne, ušetríte aj náklady na elektrinu okolo 96 eur ročne.  To stačí na kúpu nového sušiaceho stojana alebo šnúry na bielizeň.

Ak sa bez sušičky absolútne nezaobídete , dbajte na triedu účinnosti A, vopred dobre odstredenú bielizeň a plnú náplň práčky. Moderné sušičky bielizne s technológiou tepelného čerpadla spotrebujú iba polovicu energie ako bežné sušičky bielizne.

5. Používajte ekoprogramy

V práčkach a umývačkách riadu ide väčšina energie na ohrev vody. Eko programy teda spotrebujú menej energie napriek dlhšej dobe chodu : voda sa ohrieva podstatne menej – a celkovo sa spotrebuje ešte menej vody.  Namiesto  toho sa vode a praciemu prostriedku poskytne viac času na to, aby pôsobili – a dlhšie odstreďovanie cez praciu a plákaciu vodu zaisťuje hygienicky čistú bielizeň.

V porovnaní s inými dlhšími programami ušetríte ročne 36 eur a 43 kilogramov CO 2 , ak sa budete dôsledne spoliehať na eko program.  Zariadenie by ste mali čistiť každé tri mesiace alebo ho pustiť za horúca, aby ste zabili choroboplodné zárodky, napríklad práčku s posteľnou bielizňou na 90° Celzia.

6. Nainštalujte úspornú sprchovú hlavicu a obmedzovač prietoku

Ak ohrievate vodu elektrinou, mali by ste jednoducho urobiť jednu vec: používať menej teplej vody.  Obmedzovače prietoku v kúpeľni a kuchyni s tým pomáhajú:

  • Ekonomické sprchové hlavice do vane alebo sprchy a
  • Prevzdušňovače pre vodovodné batérie.

Obmedzovače prietoku sú už dostupné za pár eur v železiarstvach. Primiešavajú vzduch do prúdu vody, takže z kohútika alebo sprchovej hlavice vyteká efektívne menej vody za minútu bez oslabenia prúdu.

7. Časovač ohrievača vody

V zásobníku teplej vody sa voda ohrieva na vopred nastavenú teplotu, dočasne sa skladuje a udržiava teplá – aj keď je vodovodný kohútik teplej vody celý deň vypnutý. Týmto spôsobom sa plytvá veľa energie a vzniká CO 2 .

Najmä ak sú stále pripojené staré zariadenia pod umývadlom na akumuláciu teplej vody, má zmysel starostlivo skontrolovať potrebu teplej vody a upraviť okolnosti:

  • Zásobník by mal byť vypnutý tam, kde sa teplá voda vyžaduje len zriedka alebo nie je potrebná vôbec , napríklad na toalete pre hostí, v garáži alebo v technickej miestnosti. Pri umývaní rúk napríklad nie je dôležitá teplota vody.
  • Časové spínače alebo termostop možno použiť v miestnostiach, kde sa teplá voda vyžaduje len v určitých časoch. Ročne tak ušetríte na nákladoch za elektrinu 35 eur .
  • Vždy, keď je to možné, by ste mali vymeniť zásobníky teplej vody za elektronicky riadené prietokové ohrievače vody .  Prietokové ohrievače vody ohrievajú vodu len vtedy, keď je skutočne potrebná, a preto sú  energeticky efektívnejšie ako zásobníky, ktoré sa často zohrievajú .

8. Znížte teplotu teplej vody

Čo platí pre množstvo teplej vody, platí aj pre teplotu: čím menej alebo nižšia, tým viac ušetríte. Pomocou poddrezového zásobníka alebo elektronického prietokového ohrievača vody si nastavíte teplotu vody podľa potreby .  Na teplú vodu v kúpeľni a kuchyni úplne postačí 60 stupňov Celzia. Pre porovnanie: Horúca voda v kúpeli je zvyčajne teplá len asi 40 stupňov.  Týmto spôsobom  možno znížiť spotrebu energie približne o desať percent . Ďalšia výhoda  zníženej teploty: prístroj sa tak rýchlo nezavápne.

Ale pozor: Aby sa vylúčilo riziko ohrozenia zdravia legionelou , teplota teplej vody na ohrievači pitnej vody by sa nemala znižovať pod 60 stupňov Celzia alebo 55 stupňov Celzia v obehu.

9. Vypnite cirkuláciu teplej vody

Nielen bytové domy, ale aj veľké rodinné domy s ústredným kúrením majú často cirkulačné potrubia na teplú vodu: Obehové čerpadlo umožňuje cirkuláciu teplej vody medzi bojlerom  a kohútikmi , takže teplá voda okamžite vyteká zo sprchy a kohútika . Tento komfort však spotrebúva elektrinu a energiu na vykurovanie nepretržite. Obehové čerpadlo je možné prispôsobiť individuálnej dennej rutine pomocou časovača. Aby fungoval iba vtedy, keď sa skutočne používa horúca voda. Pokiaľ je systém hygienicky dokonalý, môže byť cirkulácia  vypnutá na osem hodín denne – nie však dlhšie, pretože inak sa podporuje rast legionel, t. j. existuje zdravotné riziko.

V prípade, že bývate v rodinnom alebo dvojdomovom dome, môžete si nechať cirkuláciu teplej vody demontovať odbornou firmou . Strata komfortu spôsobená touto prestavbou je veľmi malá: len to trvá trochu dlhšie, kým teplá voda pretečie. Úspora energie a nákladov je na druhej strane vysoká: Priemerná štvorčlenná domácnosť v rodinnom dome môže týmto opatrením ušetriť približne 105 eur ročne .

Upozornenie: Obeh by mala vždy demontovať odborná firma. Ak to neurobíte odborne, môže dôjsť k ohrozeniu zdravia! Keďže demontáž je pomerne zložitá: Veľkým krokom vpred je aj použitie účinných čerpadiel na cirkuláciu!

10. Spustite alebo vymeňte čerpadlo ohrievača

Ak je voda vo vašej domácnosti ohrievaná centrálne, je veľká pravdepodobnosť, že v kotolni je veľký potenciál na úsporu elektriny. Pretože: Štyri z piatich tepelných čerpadiel sú zastarané a spotrebúvajú zbytočne veľa elektriny .

  • Najprv by ste mali skontrolovať, či môžete výkon vášho vykurovacieho čerpadla  nastaviť na nižšiu úroveň . Obehové čerpadlo aj pri nízkom výkone spravidla stále dopravuje dostatok teplej vody z kotla do radiátorov. Ak tam nie je dostatok tepla, môžete vyskúšať najbližší vyšší stupeň výkonu.
  • Staršie čerpadlá mimochodom často fungujú aj v letných mesiacoch – vtedy treba kúrenie a čerpadlo úplne vypnúť .
  • Ak vaša pumpa ukazuje svoj vek, nemali by ste pred jej výmenou čakať, kým pumpa nezhasne . Moderné, vysokoúčinné čerpadlá spotrebujú o 70 až 80 percent menej elektriny ako staré čerpadlá, a preto sa splácajú už v priebehu niekoľkých rokov. V priemernej 3-člennej domácnosti ušetrí nové a vysoko účinné obehové čerpadlo v porovnaní so starým modelom  až 144 eur ročne .

Je vaše vykurovacie čerpadlo žrútom energie alebo šetričom energie? Zistite to pomocou  kontroly čerpadla !(AI, co2online, Jens Hakenes)