Nie sú to len klimatické zmeny: Tri ďalšie faktory, ktoré vedú k extrémnym horúčavám tohto leta

Klimatické zmeny sú zďaleka hlavnou príčinou dusných horúčav tohto leta. Erupcia podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha-apai v roku 2022, zmena množstva energie vyžarovanej zo slnka a smerovanie Tichého oceánu do svojej teplejšej fázy El Niño sú však ďalšie faktory, ktoré pomáhajú posúvať ortuť do nových extrémov.

Erupcia sopky Hunga Tonga-Hunga Ha-apai vyparila veľké množstvo morskej vody, ktorá by podľa nedávnej štúdie mohla v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov zvýšiť globálne teploty o 0,06 stupňa F (viac ako 0,03 stupňa C).

Množstvo energie vyžarované zo slnka mierne stúpa a klesá každých 11 rokov. V najvyššom bode tohto cyklu prudký nárast slnečnej energie ohreje Zem o približne 0,09 stupňa F (0,05 stupňa C). Slnko teraz stúpa na svoj ďalší vrchol, ktorý sa očakáva v roku 2025.

Tichý oceán smeruje do svojej teplejšej fázy El Niño, keď vlahé oceánske vody vyžarujú teplo do vzduchu. Posledný silný El Niño zvýšil globálne teploty o 0,25 stupňa F (0,14 stupňa C).

Klimatické zmeny sú stále oveľa väčšie ako ktorýkoľvek z týchto faktorov. Ľudia od predindustriálnej éry zohriali Zem o 2,2 stupňa F (1,2 stupňa C), čím sa hralo na skľučujúce horúce počasie. Vedci tvrdia, že klimatická zmena spôsobila, že nedávna vlna horúčav v Číne bola 50-krát pravdepodobnejšia, zatiaľ čo súbežné vlny horúčav v Európe a Severnej Amerike spôsobili najmenej 1000-krát väčšiu pravdepodobnosť. Tento mesiac je na ceste k tomu, aby bol najteplejší, aký bol kedy zaznamenaný, s bezprecedentným teplom signalizujúcim, že „nastala éra globálneho varu“, povedal generálny tajomník OSN António Guterres.

A teploty stále stúpajú. „Ak sa v priebehu budúceho roka vyvinie silný El Niño v kombinácii so slnečným maximom a účinkami erupcie Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, teploty Zeme by pravdepodobne vyleteli do nezmapovaných výšok,“ povedal Michael Wysession, vedec Zeme z Washingtonskej univerzity. , napísal v Rozhovore. „Podľa modelovania klímy by to pravdepodobne znamenalo ešte viac vĺn horúčav, lesných požiarov, bleskových povodní a iných extrémnych poveternostných udalostí.“ (AI)