Olympijské hry v Paríži 2024: Môžu hry znížiť svoju uhlíkovú stopu ?

Organizátori parížskych olympijských hier v roku 2024 sa zaviazali znížiť svoju uhlíkovú stopu na polovicu v porovnaní s predchádzajúcimi letnými hrami. Tento cieľ bol chválený mnohými ľuďmi, ale niektorí odborníci tvrdia, že je to ťažký, ak nie nemožný cieľ.

Jedným z hlavných problémov je, že olympijské hry sú veľmi veľké a náročné na zdroje podujatie. Vyžadujú veľa cestovania, výstavby a spotreby energie. Organizátori parížskych hier sa snažia zmierniť tieto vplyvy tým, že využijú existujúce priestory, využívajú obnoviteľné zdroje energie a podporujú udržateľnú dopravu.

Ďalším problémom je, že je ťažké merať uhlíkovú stopu olympijských hier. Existuje mnoho faktorov, ktoré treba zvážiť, ako je zdroj energie, používaná doprava a množstvo potravín, ktoré sa zjedia. Organizátori parížskych hier sa snažia vypočítať svoju uhlíkovú stopu čo najpresnejšie, ale je pravdepodobné, že niektoré emisie budú stále prehliadané.

Napriek týmto výzvam sa organizátori parížskych hier zaviazali znížiť svoju uhlíkovú stopu. Veria, že je to dôležité pre budúcnosť olympijských hier a dúfajú, že ich prístup bude nasledovaný inými mestami, ktoré kedysi hostili hry.

Je príliš skoro povedať, či sa organizátorom parížskych hier podarí splniť svoj cieľ znížiť svoju uhlíkovú stopu na polovicu. Ale ich úsilie je vítané a môže pomôcť nastaviť nový štandard pre udržateľnosť olympijských hier.

Tu sú niektoré konkrétne kroky, ktoré organizátori parížskych hier podnikajú na zníženie svojej uhlíkovej stopy:

  • Budú využívať existujúce priestory čo najviac. Napríklad otvárací a záverečný ceremoniál sa uskutočnia na štadióne Stade de France, ktorý bol postavený pre olympijské hry v roku 2008.
  • Budú využívať obnoviteľné zdroje energie. Napríklad budú napájať štadióny a iné zariadenia solárnou a veternou energiou.
  • Budú podporovať udržateľnú dopravu. Napríklad budú ponúkať bezplatnú verejnú dopravu pre všetkých účastníkov hier.
  • Budú podporovať udržateľné stravovanie. Napríklad budú ponúkať vegetariánske a vegánske jedlá a budú podporovať miestnych dodávateľov.

Úsilie organizátorov parížskych hier je vítané a môže pomôcť nastaviť nový štandard pre udržateľnosť olympijských hier. Je však príliš skoro povedať, či sa im podarí splniť svoj cieľ znížiť svoju uhlíkovú stopu na polovicu. (AI)