4 spôsoby, ako znížiť svoju uhlíkovú stopu pri cestovaní

Cestovanie si zo svojej podstaty vyžaduje energiu. Presun našich tiel po celom svete si vyžaduje palivo, často vo forme fosílnych palív, ktoré vypúšťajú uhlík. Podľa informačného listu Bieleho domu z roku 2021 letecká doprava vytvára 11 % celkových emisií z dopravy v USA. Je to obrovské číslo, ktoré však poukazuje na ďalšiu veľkú uhlíkovú daň: 89 % emisií vzniká na zemi. Našťastie, byť udržateľnejším cestovateľom si nevyžaduje obrovské obete – ani výdavky. Zníženie vplyvu cestovania po zemi v cieľovej destinácii je jednoduché a môže zlepšiť kvalitu vašej cesty.

1. Navštívte destinácie, ktoré sú priateľské k tranzitnej doprave

V prípade mnohých destinácií je na letiskových tabuliach, ktoré odkazujú na „pozemnú dopravu“, len niekoľko možností: zdieľanie jázd a prenájom áut. Ani jedna z týchto možností nie je veľmi šetrná k uhlíku, podľa správy rozpočtového úradu Kongresu z roku 2022, ktorá odhaduje, že autá uvoľňujú len necelú polovicu kilogramu oxidu uhličitého na jednu prejdenú míľu cestujúceho. Na druhej strane, železničná doprava uvoľňuje menej ako polovicu uhlíka na osobokilometer, takže je oveľa menej náročná na emisie.Ak sa rozhodnete navštíviť destinácie so silnou sieťou verejných vlakov, ako napríklad New York alebo Tokio, môžete výrazne zlepšiť možnosti ekologickej dopravy. Naopak, návšteva destinácií, ktoré si vyžadujú prenájom auta, ako napríklad ostrov Maui na Havaji, môže zvýšiť vašu uhlíkovú stopu okrem emisií z dlhého letu. Nemusí to však byť obeta. Jazda vysokorýchlostnou železnicou po Japonsku je sama o sebe turistickou atrakciou, rovnako ako obdivovanie zázračne presných nemeckých železníc. Aj cesta vlakom D do Brooklynu má svoje čaro.

2. Prenájom elektrického vozidla

Ešte pred niekoľkými rokmi bol prenájom elektromobilu niečo, o čom uvažovali len bohatí alebo veľmi ekologicky zmýšľajúci ľudia. Teraz sa logika zmenila, pretože tieto vozidlá sa dostali do bežného používania a nabíjacie stanice sa objavujú všade od obchodov s potravinami až po hotelové parkoviská.

3. Zostaňte na mieste

Táto možnosť zníženia emisií z pozemnej dopravy je taká jednoduchá, že ju ľahko prehliadnete. Namiesto toho, aby ste sa snažili navštíviť všetky národné parky v Kalifornii (napokon, je ich deväť), zvážte, či by ste sa nemali držať jedného a ísť pomaly.

4. Cestovanie v skupinách

Jediné auto vypúšťa takmer pol kilogramu oxidu uhličitého na kilometer prepravy. Toto číslo sa mení s počtom cestujúcich, čo znamená, že čím viac cestujúcich, tým menej (relatívnych) emisií. To je dobrá správa pre ekologicky uvedomelé rodiny, ktoré majú tendenciu plniť autá a dodávky viac ako páry a samostatní cestujúci. A je to dobrý dôvod na spoločné cestovanie autom pri náročných cestách, napríklad na svadby. (NerdWallet)