ZOSTÁVA ČAS NA OBMEDZENIE GLOBÁLNEHO OTEPĽOVANIA

Iba 0,14 g CO2 sa vyprodukuje, keď navštívite náš web. Zmerajte uhlíkovú stopu svojho webu

Teploty v Európe stúpajú dvakrát rýchlejšie ako celosvetový priemer

Teploty v Európe stúpajú dvakrát rýchlejšie ako celosvetový priemer a tento nárast je rýchlejší ako na ktoromkoľvek inom kontinente, uvádza správa „ Stav európskej klímy 2022 “.

Zo správy Copernicus Climate Change Monitoring Service vyplýva, že rok 2022 bol druhým najteplejším v Európe od začiatku zaznamenávania, pričom bol o 0,9 stupňa Celzia (ºC) nad priemerom, a leto bolo vôbec najteplejšie s 1,4ºC nad priemerom. „Európa zažila najhorúcejšie leto v histórii, ku ktorému sa pridalo niekoľko extrémnych udalostí, ako sú intenzívne vlny horúčav, suchá a rozsiahle lesné požiare,“ uvádza dokument. Podľa Copernicusa väčšina západnej Európy zažila vlny horúčav a teploty v Spojenom kráľovstve po prvýkrát prekročili 40 °C, navyše k najvyšším hodnotám priemernej povrchovej teploty v európskych moriach.

POZOR

Správa „Stav európskej klímy 2022“ varuje pred dôsledkami, ktoré extrémne horúčavy zaznamenané koncom jari a leta mali na ľudské zdravie, a zdôrazňuje, že južná Európa zažila rekordný počet dní s „veľmi silným tepelným stresom“ v dôsledku extrémnych horúčav. vlny počas leta.Európska služba pozorovania Zeme tiež tvrdí, že Európa je svedkom stúpajúceho trendu v počte letných dní so „silným“ alebo „veľmi silným“ tepelným stresom a v južnej Európe už existuje „extrémny tepelný stres“. (TPN/Lusa)