Horúčavy a sucho nútia Európu čeliť rastúcej bolesti spôsobenej zmenou klímy

Rekordné horúčavy a sucho, ktoré poškodzujú európskych poľnohospodárov, energetické spoločnosti a poisťovne, predpovedajú ešte rýchlejšiu zmenu klímy kontinentu, pričom vedci varujú, že spätná väzba zo suchej Zeme pravdepodobne povedie k nebezpečne vysokým teplotám aj tento rok.

Najnovšie hodnotenie klímy Európskej únie, ktoré vo štvrtok zverejnila služba pre zmenu klímy programu Copernicus, ukazuje, ako sa vedci a tvorcovia politík pripravujú na prispôsobenie sa životu na horúcejšej planéte. Európsky blok vynakladá miliardy eur na nové vesmírne misie zamerané na pozorovanie Zeme zamerané na pomoc svojej ekonomike so 450 miliónmi ľudí pri zabezpečení proti zmenšujúcej sa ornej pôde, zmenšujúcej sa hladine vody a ďalším lesným požiarom.

Horúce, suché počasie znamená zníženú úrodu, ktorá zhoršuje potravinovú neistotu, a hladiny riek tak nízke, že ochromujú dopravu a nútia elektrárne zatvoriť. Francúzsko už zavádza takzvané opatrenia triezvosti, pričom Európska komisia zvažuje aj ďalšie spôsoby, ako zachovať náhle vzácne vodné zdroje. „Skutočne sa presúvame na neprebádané územie, kde budú naše kolektívne skúsenosti menej užitočné ako pred niekoľkými desaťročiami,“ povedal Carlo Buontempo, riaditeľ programu Copernicus. Program Copernicus využíva pre svoje mesačné a sezónne predpovede miliardy meraní zo satelitov, lodí, lietadiel a meteorologických staníc na celom svete. Spolu s Európskou vesmírnou agentúrou zohráva program Copernicus ústrednú úlohu v úsilí EÚ vo výške 16 miliárd EUR predbiehať zmenu klímy prostredníctvom presných predpovedí. Už teraz je najväčším poskytovateľom údajov o klíme na svete.  Ale zatiaľ čo lepšie predpovede môžu pomôcť poľnohospodárom rozhodnúť sa pre pestovanie odrôd plodín odolných voči suchu alebo inžinieri plánujú lepšie zavlažovanie, neotupujú ekonomickú bolesť zmeny klímy, keď k nej dôjde. Rekordne vysoké letné teploty – o 1,4 stupňa Celzia nad historickým priemerom – vlani zdecimovali úrodu vo Francúzsku a strednej Európe. Straty súvisiace s klímou na celom svete vzrástli na odhadovaných 270 miliárd dolárov. Obdobie sucha v súčasnosti vädne plodiny a oneskoruje výsadbu v niektorých z popredných európskych pestovateľov, čo predstavuje riziko ďalšieho nárastu potravinovej inflácie. „Už sme videli niekoľko správ o nedostatku vody v stredomorských krajinách,“ povedala Samantha Burgessová, zástupkyňa riaditeľa programu Copernicus. „Pokiaľ nebudeme mať výrazné jarné zrážky, pravdepodobnosť, že bude podpriemerná dostupnosť vody, bude pravdepodobne pokračovať.“ (JONATHAN TIRONE)