Tri klimatické technológie, ktoré prelomia v roku 2024

Tohtoročný zoznam padol v pondelok a som rád, že sa môžem podeliť o to, že tu nie je jedna, nie dve, ale tri položky v oblasti klimatických technológií. V bulletine na tento týždeň sa teda pozrime na niekoľko z týchto ocenených technológií, o ktorých by ste mali vedieť. (A na počesť sezóny cien ich zaradím aj do bonusových – a úplne neoficiálnych – kategórií.)

Super výkonné solárne články

Solárne panely patria medzi najdôležitejšie a možno aj najznámejšie nástroje na riešenie klimatických zmien. Ale jedna solárna technológia novej generácie by mohla pomôcť solárnej energii stať sa ešte efektívnejšou a lacnejšou: perovskitové tandemové solárne články. 

Vylepšené geotermálne systémy

Vysávanie tepla zo zeme je jedným z najstarších trikov v knihe – existujú dôkazy, že ľudia pred viac ako 10 000 rokmi používali horúce pramene na teplo.  Odvtedy sme sa vyrovnali a využívame geotermálnu energiu na výrobu elektriny. Ale na využitie energie vyžarujúcej z jadra planéty je potrebný špecifický súbor faktorov: teplo blízko povrchu, priepustná hornina a podzemná tekutina.  Tým sa výrazne zužujú potenciálne lokality pre využiteľnú geotermálnu energiu, takže rastúci počet projektov pracuje na rozšírení prístupu pomocou takzvaných vylepšených geotermálnych  systémov. 

Tepelné čerpadlá

V neposlednom rade tu máme úctyhodné tepelné čerpadlo. Tieto zariadenia, ktoré dokážu chladiť a vykurovať pomocou elektriny, sú mojou obľúbenou klimatickou technológiou.  Tepelné čerpadlá sú super účinné, niekedy sa zdá, že popierajú fyzikálne zákony. V skutočnosti  neporušujú žiadne zákony, fyzikálne ani iné, ako som minulý rok načrtol v hlbokom ponore do fungovania technológie. Aj keď nie sú úplne nové, tepelné čerpadlá určite prenikajú novým spôsobom. Táto technológia v minulom roku po prvý raz prekonala predaj plynových pecí v USA a predaje stúpali po celom svete. V celosvetovom meradle majú tepelné čerpadlá potenciál znížiť emisie o 500 miliónov ton v roku 2030 – rovnako ako vytiahnuť všetky autá v dnešnej Európe z ciest.  (Casey Crownhart)