Jedzte menej mäsa: Bude fungovať prvá globálna klimatická dohoda o potravinách?

Minulý týždeň na začiatku klimatickej konferencie COP28 v Dubaji podpísalo 134 krajín vyhlásenie, v ktorom sa zaviazalo znížiť emisie skleníkových plynov z procesov súvisiacich s výrobou a konzumáciou potravín.

Je to po prvý raz za takmer tri desaťročia klimatických samitov, ktoré boli zriadené s cieľom určiť svetové smerovanie v boji proti klimatickým zmenám, kedy bola dôležitosť potravinových systémov uznaná týmto spôsobom. Prvýkrát, 10. decembra, bude COP28 venovať jeden deň diskusii o spôsoboch zníženia emisií z potravín a poľnohospodárstva.

Mnohí tieto kroky privítali. „Je skvelé mať konečne na COP menu jedlo,“ hovorí Clement Metivier, odborník na politiku v oblasti klímy a biodiverzity zo Svetového fondu na ochranu prírody vo Veľkej Británii, ktorý sa zúčastňuje COP28. „Okolo transformácie potravinových systémov s cieľom riešiť biodiverzitu aj klimatickú krízu skutočne narastá.“ Ale rovnako, výskumníci tvrdia, že sa nerobí dosť pre zníženie emisií v jednom z najväčších svetových, do značnej miery nevyriešených zdrojov – a to si bude vyžadovať ťažké politické rozhodnutia. (Carissa Wongová)