Kríza na Blízkom východe by mohla zmeniť výsledky nadchádzajúceho klimatického summitu OSN

Do začiatku ďalšieho summitu OSN o klíme,  známeho ako COP28 , ktorý sa koná v Dubaji, zostáva o niečo viac ako mesiac. Už aj tak napäté rozhovory však čelia ďalšej potenciálnej prekážke: hrozbe regionálnej nestability na Blízkom východe po teroristických útokoch Hamasu v Izraeli.

Prečo je to dôležité: Na konferencii COP28 majú krajiny za úlohu zvážiť opatrenia na odstránenie priepasti medzi doterajšími záväzkami znížiť emisie skleníkových plynov a tým, čo je potrebné na splnenie cieľov parížskej klimatickej dohody .

  • Okrem toho sa vedenie COP na čele so sultánom Ahmedom al-Jaberom, ktorý vedie aj národnú ropnú spoločnosť Spojených arabských emirátov a podnik v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, snaží prinútiť krajiny, aby súhlasili s jazykom týkajúcim sa postupného vyraďovania fosílnych palív. a k cieľu strojnásobiť množstvo využívaných obnoviteľných zdrojov do roku 2030.
  • Oneskorenie pri odsúhlasení a následnej realizácii týchto cieľov by sa premietlo do rýchlejšej a závažnejšej zmeny klímy