Vietor – motor klimatických zmien

Vietor je motorom počasia. V miestnych zemepisných šírkach spôsobuje zmenu medzi oblasťami vysokého a nízkeho tlaku. Prináša slnko aj dážď. A v zimných mesiacoch pravidelne fúka do silných búrok. Klimatické zmeny však spôsobujú zmenu existujúcich veterných podmienok na celom svete. S ničivými následkami.

Veterný systém sa začína kývať

Atlantické hurikány, ktoré sa hromadia nad trópomi a pravidelne devastujú celé regióny na východnom pobreží USA, sú čoraz silnejšie a prinášajú so sebou stále viac dažďa. Škody, ktoré spôsobujú, sú zničujúce. Rastúce teploty na severnej pologuli spôsobujú, že veterný systém sa rozkýva vo výške okolo desať kilometrov. Severný polárny prúd poháňa oblasti vysokého a nízkeho tlaku okolo Zeme. Rýchlosťou až 500 kilometrov za hodinu loví v smere západ-východ okolo planéty.

Vplyv na Európu

Meteorológovia si však v posledných rokoch všimli, že vietor má čoraz častejšie slabšie fázy, čo má fatálne následky aj pre Európu. Obdobia sucha ako v roku 2018 alebo dažďové katastrofy ako v lete 2021 sú čoraz pravdepodobnejšie.  Výskumníci hľadajú príčinu v Arktíde. Teploty tam rastú rýchlejšie ako vo zvyšku sveta.

Zmenený vietor urýchľuje klimatické zmeny

Meteorológovia už na Špicbergoch zaznamenali alarmujúci vývoj. Klimatické zmeny menia vietor a meniaci sa vietor urýchľuje klimatickú zmenu, začarovaný kruh, ktorý zmenil hybnú silu počasia na nebezpečnú hybnú silu klimatických zmien. (Torsten Mehltretter)