Svet je o pár centimetrov bližšie k obávaným „bodom zlomu“ globálneho otepľovania: 5 katastrofálnych scenárov

Účinky zmeny klímy sa zvyčajne prejavia v priebehu desaťročí a storočí, no zdá sa, že toto leto sú všade: teplotné rekordy sa neustále lámu , vody oceánov sú teplé ako vírivky a svetoví lídri sú takí znepokojení, že to nazvali „ éra globálneho varu “

A akokoľvek sa tento vývoj týka, vedci sa už dlho obávajú ešte dramatickejších, hroziacich a nezvratných zmien na planéte, ktoré by sa mohli stať rýchlo. Dokonca aj v minulom roku existujú dôkazy, že niektoré z týchto scenárov sú čoraz pravdepodobnejšie.

Článok v časopise Science v roku 2022 sa zaoberal niekoľkými klimatickými „bodmi zlomu“ – podmienkami, za ktorými sa zmeny stávajú samými a je ťažké alebo nemožné ich vrátiť späť. Zatiaľ čo tento koncept vyvolal problémy niektorých vedcov, ktorí tvrdili, že je príliš zjednodušujúci, dokument naznačil, že dokonca aj možnosť takýchto bodov bez návratu poskytovala presvedčivé dôvody na čo najväčšie obmedzenie otepľovania.

Asi o rok neskôr viaceré globálne systémy, ktoré vedcov znepokojovali, vykazujú známky čoraz krehkosti. (ELIZABETH WEISE )