Tipy pre váš domov

European Commission logo Robením malých krokov doma môžete ušetriť energiu a peniaze a pomôcť chrániť klímu znížením emisií. Domácnosti produkujú zhruba štvrtinu všetkých priamych CO2 emisií, ktoré dnes vznikajú v EÚ.

Šetrite elektrickú energiu

  • Vymeňte klasické alebo halogénové žiarovky za energeticky účinnejšie. Jedna LED žiarovka vám môže ušetriť viac ako 100 EUR na nákladoch na elektrickú energiu počas svojej životnosti približne 20 rokov.
  • Vypnite zariadenia. Zariadenia pripojené na internet, ako sú inteligentné televízory, tlačiarne a herné konzoly z roku 2016 alebo skôr, môžu v pohotovostnom režime spotrebovať až 80 wattov elektrickej energie. Môžete použiť jeden predlžovací kábel s viacerými zásuvkami, aby ste ich všetky ľahko vypli.
  • Požiadajte svojho dodávateľa energie o inštaláciu inteligentného merača. Inteligentné meracie systémy pre plyn a elektrinu vám môžu ušetriť 3 % vašej spotreby energie.
  • Stavte na zelenú energiu. Väčšina dodávateľov energie ponúka tarify za „zelenú“ elektrickú energiu, ktoré podporujú rozšírenie obnoviteľných zdrojov energie, ako je veterná a solárna energia. Ak má váš dom vlastnú strechu, zvážte inštaláciu solárnych panelov na výrobu časti vašej elektriny.