ZOSTÁVA ČAS NA OBMEDZENIE GLOBÁLNEHO OTEPĽOVANIA

Iba 0,14 g CO2 sa vyprodukuje, keď navštívite náš web. Zmerajte uhlíkovú stopu svojho webu

EÚ posudzuje nový plán v oblasti elektrickej energie v dôsledku energetickej krízy

Európska komisia navrhla „dôkladnú reformu“ trhu s elektrickou energiou v EÚ, ktorá má pomôcť chrániť občanov pred prudkým nárastom cien, urýchliť zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie a zvýšiť nezávislosť bloku od dovozu energie zo zahraničia, informuje agentúra Associated Press. Plány teraz posúdi parlament EÚ a členské štáty, kým sa z nich stanú zákony, čo je proces, ktorý potrvá niekoľko mesiacov, píše ďalej agentúra. Agentúra Bloomberg uvádza, že navrhované zmeny spoločného trhu EÚ s elektrickou energiou sú súčasťou širšieho plánu EÚ na „posilnenie konkurencieschopnosti a zároveň prechod na ekologickejšie hospodárstvo“. Podľa agentúry Reuters sa zmeny navrhnuté komisiou zastavili pred revíziou, v ktorú niektoré krajiny dúfali na vrchole minuloročných cenových skokov. Dodáva, že ponechávajú v platnosti existujúci systém stanovovania cien energie na európskych veľkoobchodných trhoch, ktorý podľa komisie pomohol zabrániť nedostatku energie počas minuloročnej energetickej krízy. Spravodajský portál však dodáva, že plán obsahoval opatrenia na ochranu zákazníkov pred krátkodobými cenovými skokmi vrátane zabránenia dodávateľom odpojiť zraniteľných spotrebiteľov, ktorí nemôžu platiť účty za elektrinu. Podľa denníka Financial Times komisárka EÚ pre energetiku Kadri Simsonová varovala Nemecko pred obmedzením nákladov na elektrinu pre priemysel, ktoré by podľa nej poškodilo jednotný európsky trh. Namiesto toho „obhajovala alternatívne návrhy Európskej komisie na stabilizáciu trhu prostredníctvom využívania dlhodobých zmlúv“.
Denník Financial Times uvádza, že komisári EÚ sa sporia o plány zahrnúť jadrovú energiu do nových pravidiel financovania, ktorých cieľom je podporiť nízkouhlíkové odvetvia v bloku a ktoré majú byť zverejnené tento týždeň. Jadrová energetika bola v ranom návrhu zákona zahrnutá ako „strategické odvetvie s nulovou čistou spotrebou“, čo znamená, že nové elektrárne by mohli získať urýchlené povolenie, píše ďalej denník. Dodáva, že podľa úradníkov šéfka komisie Ursula von der Leyenová „presadzuje kompromis, ktorý by zahŕňal malé modulárne reaktory, ale nie väčšie jadrové elektrárne“.
Ďalšie správy z EÚ: Európsky parlament definitívne schválil prísnejšie národné ciele na zníženie emisií v niektorých odvetviach a rozšírenie prírodných ekosystémov, ako sú lesy, ktoré absorbujú oxid uhličitý (CO2), uvádza agentúra Reuters. Ide o súčasť veľkého klimatického balíka EÚ, ktorého cieľom je znížiť emisie o 55 % do roku 2030 a o ktorom budú členské štáty hlasovať, kým sa stane zákonom. Krajiny EÚ a zákonodarcovia sa však na podrobnostiach dohodli už minulý rok, takže pri týchto záverečných hlasovaniach sa zvyčajne schvaľujú zákony bez zmien, uvádza sa v článku. Európsky parlament schválil aj zákon zameraný na zníženie účtov domácností za energiu a rýchlejšie odpojenie krajín EÚ od ruského plynu, dodáva ďalší článok agentúry Reuters.