Vyčistite si doručenú poštu a znížte svoju uhlíkovú stopu.

Súčasný IT sektor spotrebuje asi 7 % svetovej elektrickej energie a do roku 2030 sa tento podiel zvýši na 13 %. Čo to znamená v praxi? Každé vyhľadávanie Google vypustí do ovzdušia toľko oxidu uhličitého, ako keby ste uvarili pol šálky kávy. Každú minútu sa odošle 188 miliónov e-mailov a cez dve najpopulárnejšie aplikácie na posielanie správ prepošleme viac ako 40 miliónov správ. Taktiež sťahujeme takmer 400 000 aplikácií denne z obchodov s aplikáciami. Dátové centrá majú najrýchlejšie rastúcu uhlíkovú stopu v rámci celého IKT sektoru, pričom ročne spotrebujú priemerne 13 684 MWh elektrickej energie, čo je množstvo, ktoré postačuje pre viac ako 25 000 domácností.

Digitálna uhlíková stopa

Pred niekoľkými rokmi British Medical Journal popísal príbeh nemocnice St George’s Hospital v Londýne. Keď tam bola spustená nová pristávacia plocha pre helikoptéry, e-maily s fotkami členov personálu zapojených do projektu sa denne posielali počas 30 dní. Tieto e-maily, ktorých veľkosť sa pohybovala od 40 kB do 115 kB, prijalo viac ako 13 240 zamestnancov.  Je všeobecne známe, že veľký e-mail vygeneruje 50 gramov oxidu uhličitého. Tento britský príklad ukazuje, že za jeden mesiac sa vyprodukovalo takmer 20 ton oxidu uhličitého, zatiaľ čo priemerný Brit vyprodukuje 15 ton ročne. Výskum jasne ukazuje, že ukladanie nepotrebných e-mailov v dátových centrách významne prispieva k spotrebe energie a emisiám skleníkových plynov. Každý e-mail, aj keď nie je otvorený, vyžaduje prostriedky na ukladanie a správu, čo zvyšuje záťaž energetickej infraštruktúry. Pravidelné odstraňovanie nepotrebných správ z našich e-mailových schránok môže tento dopad výrazne znížiť, a preto celá iniciatíva. Je to jednoduchý krok, ktorý môže urobiť každý z nás, aby pomohol znížiť globálnu uhlíkovú stopu a chrániť životné prostredie.

Vyčistenie e-mailových schránok nielenže zvýši efektivitu servera, ale aj zníži negatívny dopad našich každodenných činností na životné prostredie. (CO2AI)