Energeticky úsporné tipy na varenie veľkonočného obeda

Naša výpočty odhalili vplyv, ktorý by naše veľkonočné oslavy mohli mať na životné prostredie; akými inými spôsobmi môžeme kompenzovať našu uhlíkovú stopu (a účty za energiu), aby sme boli túto Veľkú noc energeticky efektívnejší?

Co2AI zostavil tieto tipy pre domácnosti, ktoré chcú znížiť množstvo energie, ktorú spotrebujú, najmä keď počas veľkonočného víkendu pripravujú v kuchyni hody.

  • Ak na Veľkonočnú nedeľu pečiete jahňacie mäso, uistite sa, že tesnenie na dvierkach rúry udrží všetko teplo. Nielenže sa vaša pečienka upečie rovnomernejšie, ale ušetríte aj energiu.

  • Počas varenia majte dvierka rúry zatvorené, pretože pri pohľade na vašu lahodnú pečienku môže teplota klesnúť až o 25 stupňov a bude si vyžadovať viac energie, aby ste sa k nej vrátili.

  • Pre dokonalé chrumkavé pečené zemiaky ich pred pečením v rúre uvarte v hrnci. Nielenže skrátite čas varenia a ušetríte energiu, ale budete mať k jedlu aj chrumkavejšiu prílohu.

  • Ak pripravujete veľké kusy mäsa, oplatí sa nakrájať ho na menšie kúsky, aby sa uvarilo rovnomernejšie a rýchlejšie.

  • Na zeleninu použite dvojitý parný hrniec, aby ste mohli vrstviť zeleninu na seba a stále používať jeden krúžok na varnej doske. Tým sa zníži množstvo vody, ktorú musíte ohrievať, a krúžky, ktoré je potrebné použiť.

  • Ak môžete použiť mikrovlnnú rúru, urobte to. Mrazenú zeleninu tak pripravíte naozaj rýchlo a jednoducho a je to zďaleka energeticky najefektívnejší spotrebič v kuchyni, ktorý stojí len 21  centov za hodinu používania.

Akokoľvek veľa energie v kuchyni spotrebujete, je dôležité, aby ste za ňu neplatili príliš veľa.